• تاریخ:شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

آشنایی با روستای پورشعبان

آشنایی با روستای پورشعبان

استان: کرمان

شهرستان: منوجان

روستای: پورشعبان

روستای پورشعبان؛ روستایی با زمین­های حاصلخیز

روستا یعنی جریان زندگی، تلاش بی وقفه، شاکر بودن و چشم به آسمان داشتن؛ روستا رگ حیات هر کشوری است؛ رگ هایی که خون تولید در آن جاری است و تداوم حیات هر روستا تضمینی است برای حیات کل کشور. روستا هنوز هم تداعی کننده عشق و صفا و صمیمیت است،

همدلی مردم، هم صدایی همه و پاکی و بی ریا بودن. در روستا، هیچ کوچه­ای به درهای بسته ختم نمی شود و هیچ بن بستی از چشم کوچه­ ها پنهان نمی­ ماند. در باغ­های اینجا، هیچ غنچه­ ای از ترافیک نسیم دلگیر نمی­شود و هیچ بادی از گرده­ های مسافر امان نمی­گیرد.

یک روستا، سرشار از حس و حال خوش و پر از شادابی است. در روستاها، شادی­ ها و غم ­ها تقسیم می­شوند. آدم­های روستا به هم نزدیک ترند و آنجا که همسایه از حال همسایه خبر دارد؛ آدم­هایی که همیشه در جست و جوی زندگی آرام و به دور از ازدحام شهرها هستند و تصویری شاعرانه از روستا در ذهن خود دارند.

روستای «پورشعبان» از توابع بخش مرکزی شهرستان منوجان، استان کرمان است. جمعیت روستای پورشعبان بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، برابر ۵۷۰ نفر گزارش شده ‌است. فاصله این روستا از شهرستان منوجان حدود ۲۰کیلومتر  است.

شغل اصلی اغلب ساکنان کشاورزی و دامداری است. کیفیت برخی محصولات کشاورزی این روستا زبانزد خاص و عام است. روستای پورشعبان با زمین­ های کشاورزی حاصلخیز فراوان و تولید محصولات باغی و زراعی، نقش موثری در تامین امنیت غذایی کشور دارد. لذا سرمایه­ گذاری در زمینه مربوط به کسب ‌وکارهای «کشاورزی» در این روستا نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دامپروری  یکی دیگر از موارد مناسب جهت سرمایه گذاری در این روستا می باشد

صنایع در این روستا می‌تواند نقش پررنگ و قدرتمندی را ایفا کند. که در این روستا در زمینه پوشاک و بافندگی (که هرکدام دارای زیرشاخه‌های بسیاری ازجمله دوخت پیراهن زنانه، حصیربافی، قالی‌بافی و… است) دارای قدمتی طولانی می­باشد. که روستای پورشعبان در این زمینه مکانی مناسب جهت سرمایه­ گذاری می­باشد.

کسب ‌وکارهای پیشنهادی دیگر متناسب با پتانسیل روستای پورشعبان جهت سرمایه­ گذاری:

ساخت ‌و ساز: اگر اطلاعات خوبی درزمینه ساخت‌وساز دارید، این حرفه برایتان ایده آل است. در مناطق روستایی، کشاورزان و زمین‌داران ممکن است مهارت‌های موردنیاز برای ساختن ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف (مثل انبار، مرغداری  و غیره) برای مصارف اداری یا مسکونی را نداشته باشند. بنابراین ایجاد شرکت کوچک ساختمانی شاید بهترین گزینه جهت سرمایه­ گذاری در این روستا باشد.

عرضه تخم‌مرغ‌های تازه:  تخم‌مرغ مرغ‌هایی که با غذاهای ارگانیک تهیه  می‌شوند، در حال حاضر در فروشگاه‌های مواد غذایی و مغازه‌های پروتئینی به‌شدت با استقبال مواجه شده‌اند. آغاز سرمایه­ گذاری در زمینه پرورش مرغ با توجه به مهیا بودن زمین در این روستا مکانی مناسب نیز می­باشد .

حیطه ورزش روستایی نیز اگر بسترسازی‌های مناسبی صورت گیرد. در روستای پورشعبان ظرفیت‌های مناسب و بسیار خوبی در زمینه ورزش نهفته است .

بنا بر  فصلی که به روستای پورشعبان سفر می کنید، می توانید خرما، لیموترش، لیموشیرین، گرمگ، هندوانه، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ­ای و قرمز، سیب­ زمینی، پیاز، خیار، لوبیا سبز، لوبیا چشم بلبلی، باقلا، بادنجان، عدس را از اینجا به خانه ببرید، هرچند خرما و لیموترش به عنوان سوغات شاخص این روستا به حساب می آید. چند سال است که «روستای پورشعبان» بیشترین کشت سیب­ زمینی را نسبت به سایر محصولات را دارا می­باشد. هم چنین ناگفته نماند که حصیر بافی،خوص­ بافی و دوخت لباس، هم مهم ترین صنعت دستی روستای پورشعبان است و می توانید نمونه ای از آنها را به یادگار داشته باشید.

اگر بتوانید در خانه اهالی باصفای روستای پورشعبان، شب را به صبح برسانید که فوق العاده است، اما اگر می خواهید شب در هتل اقامت کنید، پیشنهاد ما رفتن به هتل کنتوکی مرکز شهر منوجان می­باشد که حدود ۲۰ کیلومتر با روستای پورشعبان فاصله دارد.

حصیر بافی در روستای پورشع

لینک کوتاه مطلب
درباره نویسنده فرشید پارسانژاد

مطالب زیر هم بررسی کنید
نظرات کاربران

بدون دیدگاه برای پست آشنایی با روستای پورشعبان

نظر شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد